„Славим и благодарим на Бога“ – Патриаршеско и синодално послание по повод 100 г. от освещаването на храм-паметника „Св. Александър Невски“

Източник: https://bg-patriarshia.bg/

Обични в Господа чеда на светата ни Църква,

Славим и благодарим на Бога от дълбините на сърцата си за Неговата велика милост и благоволение за това, че вече второ столетие Патриаршеският катедрален храм „Свети Александър Невски“ величествено се възвисява, краси и утвърждава нашия столичен град.

Като всеки друг Божи дом, той е въздигнат с молитвите и доброволните пожертвования на Божия народ, за да бъде място достойно за Божия прослава, за богослужение и молитвена памет на православния ни народ. Това, което го отличава от останалите православни храмове в прекрасната ни столица, е конкретният повод за неговото въздигане – благодарността и признателността на нашите предци за извоюваната през 1877 – 1878 г. наша свобода и независимост. Благодарност, на първо място, към Всевишния Бог и заедно с това – към победоносната армия на Руската империя и героичното родно Опълчение, заплатили с цената на безброй свидни жертви цената на нашето Освобождение.

С решение и по волята на нашите достойни предци – строителите на съвременна България – този величествен храм носи името на великия княз Александър Невски – небесния покровител на Царя Освободител, Руския император и самодържец Александър Втори. Това решение, взето още през 1879 г. от Учредителното събрание в царствения Търновград, е било плод от тяхната осъзната благодарност и мотивирано от желанието им за изграждането на „паметник за светлия подвиг на Освобождението, в който се сля кръвта на освободителите с кръвта на освободените“. Архивите разказват, че храмът е въздигнат и украсен основно с дарения от православния ни народ, а за онова, което не е достигало, е отпусната и подкрепа от държавата. Основният камък за строежа е положен на 3 март (19 февруари ст. ст.) 1882 г. – четвъртата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор, по силата на който страната ни се появява отново на политическата карта на света, а градежът и благоукрасяването му продължават с години, започвайки през 1904 г. и до завършването му през 1912 г. Причини от различно естество дълго време отлагат началото на богослужебния живот в храм-паметника чрез неговото освещаване, което е извършено при особена тържественост от 12 до 14 септември 1924 г. от наместник-председателя на Светия Синод – Пловдивския митрополит Максим.

По-малко от три десетилетия след тържественото освещаване на храм „Свети Александър Невски“ последва още едно историческо събитие, имащо символно значение за нашия народ и неговата нова свобода и независимост – възстановяването през пролетта на 1953 г. на патриаршеското достойнство на Православната ни църква. В онези радостни дни на духовен и църковен подем не можеше да има друг храм, който да бъде повече подходящ за Катедрала на нашите предстоятели-патриарси от най-ново време, в сравнение с храма, ознаменувал изгряването на българската свобода. Възстановяването на Българската патриаршия беше възстановяване на историческата правда и завършек на вековния процес, започнал още с борбите за духовна и църковна самостоятелност от средата на деветнадесетото столетие, преминал през учредяването на Екзархията в 1870 г. и политическото ни освобождение през 1878 г. и увенчан с патриаршеското достойнство на Православната ни църква.

Днес, когато отбелязваме блажената памет на светия благоверен княз Александър Невски, а заедно с това и изпълването на първото столетие от освещаването на този свят храм, носещ неговото и на Царя Освободител свето име, мислено се връщаме назад във времето, към първите дни и години на свободна България, опитвайки се да съпреживеем радостта и възторга на нашите предци, вкусили дара на свободата след толкова столетия под иноверна власт. В този ден ние почитаме светлата памет и се прекланяме както пред онези, които отдадоха живота си за нашата свобода, така и пред тези, които пожелаха и направиха възможен градежа на този храм, който и днес свидетелства за благодарността ни към Бога за висшия дар на свободата, както и за признателността ни към онези, които са отдали живота си за нея.

Времената се менят, променя се и светът около нас, поколение след поколение ние се изправяме пред нови изпитания и предизвикателства, но храм-паметникът в сърцето на нашата столица все така продължава да ни напомня за подвига на тези, благодарение на които днес живеем в условия на свобода и независимост. Вярваме и знаем, че техните имена са записани в Книгата на живота, защото Божията правда пребъдва вовеки. Нека бъдем достойни за стореното от тях, което беше плод от жертвената им любов към братя по вяра и род, и да се стремим да подражаваме на вярата им. На тях, които по примера на благоверния княз Александър Невски показаха и на дело доказаха, че никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели (Йоан. 15:13), и които оставиха костите си за свободата на нашите земи, ние всякога ще дължим нашата почит и с благодарност ще пазим в сърцата си и в молитвите си паметта за тях – за техния подвиг и тяхната героична саможертва.

Отечески поздравяваме със стогодишнината от освещаването на Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“ всяко вярващо българско сърце, като благопожелаваме на всички вас – верни чеда на светата ни Църква, в Родината ни и далеч от нея, здраве, бодър дух и апостолско дръзновение, та по примера на отдалите живота си за нашата свобода да възрастваме и ние във вярата, в жертвената любов, заповядана ни от нашия Господ Иисус Христос, и във всяка една християнска и общочовешка добродетел – за спасение, живот вечен и наследяване на Царството Божие!

По молитвите на Всесветата Божия Майка, на светия благоверен княз Александър Невски и всички Свои просияли в светостта дивни угодници, Всемилостивият Бог да ни дарува Своя мир и Своята благодатна помощ и закрила!

За много и благословени години!

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД 

† ДАНИИЛ 

ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ И МИТРОПОЛИТ СОФИЙСКИ,

ВРЕМЕННО УПРАВЛЯВАЩ ВИДИНСКА ЕПАРХИЯ 

ЧЛЕНОВЕ НА СВ. СИНОД: 

† На САЩ, Канада и Австралия митрополит  ЙОСИФ 

† Великотърновски митрополит  ГРИГОРИЙ 

† Плевенски митрополит  ИГНАТИЙ 

† Ловчански митрополит  ГАВРИИЛ

† Пловдивски митрополит  НИКОЛАЙ 

† Западно- и Средноевропейски митрополит  АНТОНИЙ 

† Варненски и Великопреславски митрополит  ЙОАН 

† Неврокопски митрополит  СЕРАФИМ

† Русенски митрополит  НАУМ 

† Старозагорски митрополит  КИПРИАН 

† Врачански митрополит  ГРИГОРИЙ 

† Доростолски митрополит  ЯКОВ 

† Сливенски митрополит АРСЕНИЙ 

Свързани публикации:

За св. Александър Невски и неговия храм в столицата на България;

Сто години от освещаването на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ – тържествена света Литургия https://bg-patriarshia.bg/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Възкресението на един народ. Слово за Освобождението на БългарияВъзкресението на един народ. Слово за Освобождението на България

Свещ. Йоан Карамихалев – Pravoslavieto.com „Блаженопочившаго освободителя нашего императора Александра Николаевича и всех войнов, падших на поли брани за веру и освобождения отечества нашего, да помянет Господ Бог во царствии

Представяне на трети том от Известията на ТНИ, посветен на изселването на българите от Източна ТракияПредставяне на трети том от Известията на ТНИ, посветен на изселването на българите от Източна Тракия

Източник: stdbg.org Тракийският научен институт – филиал Варна и Регионалното тракийско дружество в морския град имат удоволствието да Ви поканят на представянето на том 3 на Известия на Тракийския научен

Светиите от българския род – доц. д-р архим. Павел (Стефанов)Светиите от българския род – доц. д-р архим. Павел (Стефанов)

Знаете ли, че в Сърбия православието се нарича „светославлие“, т.е. вярата на св. Сава, който е основал тяхната църква през 1218 г. – четири века след Българската? Всяко православно сръбско