На 25 юни се празнува паметта на българския светец св. преподобномъченик Прокопий Варненски († 1810).
Св. Прокопий е сред онази плеяда български мъченици, които поради различни злощастни обстоятелства се отричат от Христа и се потурчват, но с покаяние се обръщат към Бога и по великата Му милост възстановяват християнското си достойнство. Тези български светии обаче, в дълбоко покаяние, не просто изповядват греха си и твърдо се връщат в лоното на Христовото Православие, но, като венец на своето покаяние, всички принасят на Бога мъченичество от насилията на турците в отговор на по-ранното си потурчване. По този начин тези български новомъченици от епохата на Османкото иго се превръщат в бисери на мъжественото покаяние и славни застъпници за всички каещи за прегрешенията си пред Бога хора.
Св. Прокопий живял в края на XVIII и началото на XIX в., бил роден във Варна в благочестиво българско семейство и бил възпитан в православната вяра. Поради това, от любов към Христа, той се замонашил. Впоследствие обаче мислите да се върне в света го победили, а най-подир това, измъчван от угризения, той стигнал до отчаяние и, в това състояние на духовно разслабление и умрачение, се отрекъл от Христа и приел мохмеданството. Още обаче не били зараснали раните от обрязвянето му и Прокопий се опомнил. Той ясно си дал сметка какво е направил, спомнил си за наставниците си и за Божието милосърдие, което, в отчаянието си след напускане на монашеството, бил забравил, и решил да потърси лек за душата си. Някогашният монах се обърнал за помощ към един свой познат духовник, изповядал греха си и решението си да го умие с мъченичество. Духовникът го посъветвал внимателно да прецени силите си и по-скоро да се върне в монашеското си служение и така да принесе покяние, но св. Прокопий останал непоколебим. Той отговорил: „Зная, че ще трябва да изтърпя много и жестоки мъчения от нечестивците. Но аз несъмнено се надявам, че Божията помощ, която всякога е укрепявала и укрепява мъчениците, ще помогне и на мене да понеса всички страдания за Христовото име.»
Веднага след като зараснала раната му от обрязването, св. Прокопий се явил пред турското съдилище, а неговият приятел – духовник го придружил до самата сграда. Светецът изповядал своята вяра в Христа и претърпял завор и побоища, но повече не отстъпил от Христа. Бил обезглавен на 25 юни 1810 г. Паметта за подвига му е съхранена от Св. Църква в Атонския патерик.
…
Молитва към св. Прокопий Варненски
Свети славни всехвални преподобномъчениче Прокопие Варненски! Ти, по думите на светите отци, си пролял кръвта си, за да приемеш Духа Утешителя, Който очиства всеки грях и беззаконие, и така си увенчал покаянието си с придобиване на святост. Дарувай ни твоето покаяние, за да имаме надежда и ние за спасение. Обнови плътския ни ум, за да мислим и да търсим първо Царството Небесно, а всичко останало Всеподателят Бог ще ни придаде. Запази църквата ни от ереси и разколи, дарувай на народа ни духовно здраве и благоденствие, опази Православната ни вяра, та заедно с теб, с всички ангелски ликове и всички светии да прославим любовта и милостта на нашия Спасител, на Неговия безначален Отец и на Пресветия, благ и животворящ Дух во веки веков. Амин.
От Акатист на Свети преподобномъченик Прокопий Варненски
Тропар, глас 1
Украсен с благочестие, монашеско житие пожела и мъченически изповяда Христа, истинския Бог. Затова, св. Прокопие Варненски, моли се на Праведния Съдия да ни подкрепя, за да не униваме в беди, а като се утвърждаваме в православната вяра, да дарува прощение на греховете ни и спасение на душите ни.
Друг тропар, глас 4
Чрез покаяние и сълзи, от дъното на ада до висотата на Божия престол си се възкачил, преподобномъчениче Прокопие, а чрез мъченичеството си достигнал съвършенството на светиите. Заедно с тях се моли за спасението на душите ни.
Кондак, глас 4
Дойдете да възхвалим чутовния Прокопий, нов Петър, просиял на българска земя, угасил с покайните си сълзи нажежените стрели на лукавия и приел мъченически венец. Заради неговите молитви, Христе Боже, спаси душите ни.
…
Свързани публикации: