Главно меню - публикации,Православните християни в ситуацията на Сирия и Ливан Русия предостави убежище на близо 9000 сирийци в базата си в Латакия

Русия предостави убежище на близо 9000 сирийци в базата си в Латакия

Руската военновъздушна база в Хмеймим в Сирия предостави убежище на близо 9000 цивилни, бягащи от вълната от насилие, обхванала страната в последните дни.

Русия е предоставила убежище в своята военновъздушна база „Хмеймим“ в сирийската Латакия на бягащите от погромите през последните дни, заяви на брифинг говорителката на външното министерство Мария Захарова.

Руската военновъздушна база Хмеймим е отворила вратите си за местни жители, които са търсили спасение от погромите. Те търсеха спасение, просто осъзнавайки, че това е въпрос на живот и смърт. А нашите военни приютиха повече от осем хиляди – това е статистиката от вчера: повече от осем хиляди, по-близо до девет хиляди – сирийци. В повечето случаи става дума за жени, деца“, обясни Захарова.

Според нея Москва е обезпокоена от развитието на събитията в САР и осъжда масовите убийства. Говорителката на външното министерство също така изрази съболезнования на семействата на жертвите.

Наистина сме потресени от трагичните събития, които се случиха в Сирия. Жертвите са невинни мирни, цивилни граждани. Използването на насилие срещу цивилни граждани е категорично неприемливо. То не може да бъде оправдано по никакъв начин. Що се отнася до нашите оценки, те са принципни“, подчерта тя.

Дипломатът отбеляза, че Русия поддържа контакти с настоящите сирийски власти.

Предполагаме, че настоящите власти в Дамаск са наясно и са отговорни за осигуряването на защитата и законните права на съгражданите си в Сирия, независимо от тяхната религиозна принадлежност. Разбира се, следим отблизо усилията им за изравняване на ситуацията със закона и реда. Сирийското ръководство публично потвърди ангажимента си за запазване на националното единство на Сирия. Създадена е комисия, която да установи обстоятелствата на случилото се, и се надяваме, че в хода на обективното разследване извършителите ще бъдат установени и ще получат заслуженото наказание“, добави тя.

На 6 март в провинциите Латакия и Тартус избухнаха ожесточени сблъсъци между сирийските сили за сигурност и въоръжени групировки, които се противопоставят на новото правителство в Дамаск. По последни данни на неправителствената организация Сирийски център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ) през последните дни в крайбрежните райони са били убити 830 цивилни граждани от алауитската общност.

Министерството на отбраната на републиката твърди, че в сблъсъците са загинали 231 служители на силите за сигурност. На 10 март то също така обяви, че операцията по сигурността е приключила и ситуацията в провинциите се е стабилизирала.

Източник: ТАСС – Glasove.com

Свързани публикации:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Представяне на сборник „Марица – Изток. Археологически проучвания“ т. 8Представяне на сборник „Марица – Изток. Археологически проучвания“ т. 8

На 14 юли в Археологическия музей „Марица – Изток“ ще се проведе представяне на сборник „Марица – Изток. Археологически проучвания“ т. 8. Допълнителна информация и източник: https://www.facebook.com/events/ … Свързани публикации:

Осветен бе храм на българския светец и закрилник на Стара Загора Св. преподобномъченик Игнатий СтарозагорскиОсветен бе храм на българския светец и закрилник на Стара Загора Св. преподобномъченик Игнатий Старозагорски

Източник и снимков материал: mitropolia-starazagora.bg На 8 октомври, когато Българската православна църква почита Св. прпмчк Игнатий Старозагорски, в Стара Загора беше отслужен чинът по освещаване на храма, носещ името на

„Казвам истината пред царете и не се срамувам“ – св. Методий Славянобългарски„Казвам истината пред царете и не се срамувам“ – св. Методий Славянобългарски

На 6 април се празнува Успението на св. равноапостолни Методий Славянобългарски – създател, заедно с брат си Константин-Кирил, на славянската писменост, участник в преводите на първите славянски богослужебни книги, преводач