Главно меню - публикации,Православие и родолюбие „За спасение и защита на отечеството“ – кратък пример от поученията на св. Инокентий Алеутски

„За спасение и защита на отечеството“ – кратък пример от поученията на св. Инокентий Алеутски

Св. Инокентий (Винеаминов) Алеутски (1797 – 1879) e просветител на Камчатка, Алеутските острови и Северна Америка. Мисионерското му дело започва през 1824 г. с благословението на Иркутския и Нерчински епископ Михаил (Бурдуков). Плод на апостолските му трудове е полученото от хиляди местни хора св. Кръщение и издигането на храмове в създадените енории. Наред с молитвените домове, св. Инокентий организира строежа и на училища, в които и самият той преподава. Преследва се стремеж за ограмотяване на населението както на руски, така и на местните езици. Св. Инокентий сам съставя азбука и граматични правила за алеутски и якутски език и започва да превежда Св. Писание и духовна литература.

През 1840 г. отдаденият Богу мисионер е ръкоположен за епископ Камчатски, Курилски и Алеутски. Поверената му епархия обхваща обширни територии, в които влизат част от Якутия, Охотското крайбрежие, Камчатка, Чукотка, Аляска, Курилските, Командорските и Алеутските острови. По време на своята плодовита дейност св. Инокентий успява да отдели време не само за духовно апостолско служение и филологически занимания, но и за етнографски описания и изследвания, обощени в обемист труд, издаден през 1840 г.

През 1868 г. св. Инокентий е избран за Московски митрополит. Светителят се представя в Господа на 31 март 1879 г. През 1977 г. Руската православна Църква го канонизира в лика на светиите – паметта му се чества на 6 октомври.

Откъсът е от духовния труд на св. Инокентий „Наставления за пътя към Царството Небесно“, преиздаван на различни езици над 40 пъти. В кратката извадка св. Инокентий описва любовта към отечеството като проява на любовта към ближните, част от възрастването в любовта към Бога:

„Иисус Христос обичал всеки човек и на всеки правел добро. Така и ние сме длъжни да обичаме своите събратя и доколкото е възможно да им правим добро с дела, с думи или с мисъл.

Христос предал Самия Себе Си за спасението на човеците. Така и ние, за да направим добро на хората, не трябва да жалим нито труда, нито здравето си. За спасение и защита на отечеството си и царя, като баща на отечеството, не трябва да щадим дори самия си живот, а за Иисуса Христа, нашия Изкупител и Благодетел, не трябва да жалим нито утешенията на душата си, нито тялото си, нито живота си – подобно на светите мъченици, които за Господа претърпели различни мъчения и смърт.“

Свети Инокентий Алеутски, Наставления за пътя към Царството Небесно, Манастир „Св. Георги Зограф“, Света Гора, 1999, с. 42 – 43.

Свързани публикации:

Категория: Православие и родолюбие

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма „Св. Александър Невски“?Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма „Св. Александър Невски“?

Интервю на Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил за Българското национално радио по повод наближаващия светъл празник Рождество Христово, въвеждането на вероучение в българското училище, свещенството и енорията

Църквата и социализмътЦърквата и социализмът

Милен Илиев Българската църква съществува като институция още от девети век и оттогава до днес, преминавайки през различни периоди на възход и гонения, преодоляла всички изпитания и превратности на времето,

Предстои онлайн прожекция на филм, посветен на 110 г. от Балканската война (1912 – 1913 г.)Предстои онлайн прожекция на филм, посветен на 110 г. от Балканската война (1912 – 1913 г.)

Източници: (Българска Наука | Facebook; 110 г. от Балканската война – филм на БГ Наука | Facebook Списание „Българска наука“ ни приканва на онлайн прожекция на филм посветен на 110