Главно меню - публикации,Православие и родолюбие „За спасение и защита на отечеството“ – кратък пример от поученията на св. Инокентий Алеутски

„За спасение и защита на отечеството“ – кратък пример от поученията на св. Инокентий Алеутски

Св. Инокентий (Винеаминов) Алеутски (1797 – 1879) e просветител на Камчатка, Алеутските острови и Северна Америка. Мисионерското му дело започва през 1824 г. с благословението на Иркутския и Нерчински епископ Михаил (Бурдуков). Плод на апостолските му трудове е полученото от хиляди местни хора св. Кръщение и издигането на храмове в създадените енории. Наред с молитвените домове, св. Инокентий организира строежа и на училища, в които и самият той преподава. Преследва се стремеж за ограмотяване на населението както на руски, така и на местните езици. Св. Инокентий сам съставя азбука и граматични правила за алеутски и якутски език и започва да превежда Св. Писание и духовна литература.

През 1840 г. отдаденият Богу мисионер е ръкоположен за епископ Камчатски, Курилски и Алеутски. Поверената му епархия обхваща обширни територии, в които влизат част от Якутия, Охотското крайбрежие, Камчатка, Чукотка, Аляска, Курилските, Командорските и Алеутските острови. По време на своята плодовита дейност св. Инокентий успява да отдели време не само за духовно апостолско служение и филологически занимания, но и за етнографски описания и изследвания, обощени в обемист труд, издаден през 1840 г.

През 1868 г. св. Инокентий е избран за Московски митрополит. Светителят се представя в Господа на 31 март 1879 г. През 1977 г. Руската православна Църква го канонизира в лика на светиите – паметта му се чества на 6 октомври.

Откъсът е от духовния труд на св. Инокентий „Наставления за пътя към Царството Небесно“, преиздаван на различни езици над 40 пъти. В кратката извадка св. Инокентий описва любовта към отечеството като проява на любовта към ближните, част от възрастването в любовта към Бога:

„Иисус Христос обичал всеки човек и на всеки правел добро. Така и ние сме длъжни да обичаме своите събратя и доколкото е възможно да им правим добро с дела, с думи или с мисъл.

Христос предал Самия Себе Си за спасението на човеците. Така и ние, за да направим добро на хората, не трябва да жалим нито труда, нито здравето си. За спасение и защита на отечеството си и царя, като баща на отечеството, не трябва да щадим дори самия си живот, а за Иисуса Христа, нашия Изкупител и Благодетел, не трябва да жалим нито утешенията на душата си, нито тялото си, нито живота си – подобно на светите мъченици, които за Господа претърпели различни мъчения и смърт.“

Свети Инокентий Алеутски, Наставления за пътя към Царството Небесно, Манастир „Св. Георги Зограф“, Света Гора, 1999, с. 42 – 43.

Свързани публикации:

Категория: Православие и родолюбие

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Житие на преподобния и богоносен наш отец Ромил Бдински (Видински) († 1375 г.)Житие на преподобния и богоносен наш отец Ромил Бдински (Видински) († 1375 г.)

На 16 януари, заедно с паметта на българина св. свещеномъченик Дамаскин Габровски, се празнува паметта на българския светия преподобни Ромил Бдински (Видински). Житие на преподобния и богоносен наш отец Ромил

Сам Господ е Главнокомандващ! – за частица от Божията помощ по време на Великата Отечествена войнаСам Господ е Главнокомандващ! – за частица от Божията помощ по време на Великата Отечествена война

Заглавна снимка: Пощенска картичка, подписана от св. Лука (Войно-Ясенецки), Архиепископ Кримски и Симферополски, в чест на Великден и Деня на победата през 1945 г. … В публикацията се представя разказ

Столичният храм „Рождество Христово“ провежда кампания за подаръци на деца, чиито родители са лишени от свободаСтоличният храм „Рождество Христово“ провежда кампания за подаръци на деца, чиито родители са лишени от свобода

Източник: dveri.bg „… в тъмница бях и Ме посетихте“(Мат. 25:36) В столичния храм „Рождество Христово“ стартира кампанията „Ангелска елха“, която осигурява подаръци за деца на родители, които са в затвора.