Българите в Православното семейство,Главно меню - публикации,Духовно-просветни инициативи,Издания,Православието и българите 1878 – до наши дни,Просветна и социална дейност в БПЦ,Светила на Православието през XIX – XX в. Ловчанският митрополит Гавриил предлага книгата „Нашата вяра“ да бъде включена като част от препоръчителната литература по български език и литература за учениците от пети и осми клас.

Ловчанският митрополит Гавриил предлага книгата „Нашата вяра“ да бъде включена като част от препоръчителната литература по български език и литература за учениците от пети и осми клас.

Източник: https://www.bta.bg/

Ловчанският митрополит Гавриил предлага книгата „Нашата вяра“ да бъде включена като част от препоръчителната литература по български език и литература за учениците от пети и осми клас. Това се посочва в становище на митрополит Гавриил, ръководител на Културно-просветния отдел при Светия Синод на БПЦ-БП, публикувано на страницата на Ловчанска епархия (прилага се по-долу – бел. ред).

Според него във връзка с практическата нужда от пълноценно изучаване на Свещеното писание – Библията, в образователната система, е важно запознаването на учениците с тези свещени текстове и правилното им тълкуване и разбиране. 

В учебните програми на прогимназиалните и гимназиалните класове в българското училище е предвидено изучаване на откъси от Стария и Новия завет, както и общо запознаване на учениците с православната вяра, църква и традиция. Знаем обаче, че има опасност от неправилни интерпретации в тълкуването й, което може да обезсмисли изучаването на Библията или още по-лошо – да оформи неправилен мироглед и това да навреди на децата и младежите“, казва митрополит Гавриил. 

По думите му, ако в учебниците по литература библейските събития се представят като митове, подобно на тези от древногръцката митология, учениците ще бъдат ощетени в случай, че преподавателите не са запознати в дълбочина с автентичното Свещено предание и писание на Православната църква. „Ако самата личност на Богочовека Христос и неговите дела се изучават като легенди, учащите няма да извлекат от часовете по литература духовно-нравствената полза и мотивация за праведен живот, която биха получили при правилен прочит на библейските текстове, залегнали в учебната им програма“, обяснява владиката. 

По тази причина препоръчва предоставянето на учениците и учителите им на книгата „Нашата вяра“, с автори Макариополски епископ д-р Николай и архимандрит Серафим Алексиев. Тя е многократно преиздавана и може да се поръча в Синодално издателство или да се намери в българските книжарници и библиотеки. По думите му „Нашата вяра“ предлага духовно правилен, достъпен и точен преразказ на библейските истории, както и общо запознаване с основните истини на християнската вяра. 

Ловчанският митрополит казва още, че е уведомено Министерството на образованието и науката за важността на тази книга за образователната система и има уверението, че ще бъдат информирани експертите от регионалните управления на образованието относно нейната значимост.

СТАНОВИЩЕ НА ЛОВЧАНСКИЯ МИТРОПОЛИТ ГАВРИИЛ ОТНОСНО ВКЛЮЧВАНЕ НА КНИГАТА „НАШАТА ВЯРА“ КАТО ЧАСТ ОТ ПРЕПОРЪЧИТЕЛНАТА ЛИТЕРАТУРА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗА 5. И 8. КЛАС

Във връзка с практическата нужда от пълноценно изучаване на Свещеното Писание – Библията, в образователната система, бихме искали да изтъкнем важността на запознаването на учениците с тези свещени текстове и на правилното им тълкуване и разбиране.

Православната християнска вяра е основополагаща за нравствеността и културата на нашето общество, тя е и най-здравият фундамент за изграждането на пълноценната личност. Всеки българин знае каква важна историческа роля има Православието за нас и как именно заради християнската си вярасе съхраняваме и преуспяваме като народ. Също така, познаването на Господ Иисус Христос, на библейските свети личности и на библейската история помага да бъде разбрана духовната и културна история на Европа, да бъдат следвани възвишените християнски нравствени образци, издигащи равнището на цялата европейска цивилизация.

Точно затова в учебните програми на прогимназиалните и гимназиалните класове в българското училище е предвидено изучаване на откъси от Стария и Новия Завет, както и общо запознаване на учениците с Православната вяра, Църква и традиция. Знаем обаче, че има опасност от неправилни интерпретации в тълкуването й, което може да обезсмисли изучаването на Библията или още по-лошо – да оформи неправилен мироглед и това да навреди на децата и младежите. Ако в учебниците по Литература библейските събития се представят като митове, подобно на тези от древногръцката митология, със сигурност учениците ще бъдат ощетени в случай, че преподавателите не са запознати в дълбочина с автентичното Свещено Предание и Писание на Православната църква. Ако самата Личност на Богочовека Христос и Неговите дела се изучават като легенди, учащите няма да извлекат от часовете по Литература духовно-нравствената полза и мотивация за праведен живот, която биха получили при правилен прочит на библейските текстове, залегнали в учебната им програма. Лишаването на Иисус Христос и на светиите от тяхната историчност нанася голяма вреда върху съзнанието на децата и им пречи да осъзнаят правилно преподавания им учебен материал. Не е методически и педагогически правилно запознаването със свещената история и с християнската ценностна система да е оставено на субективната преценка на авторите на учебници и на учителите, които обикновено нямат богословска грамотност.

Поради това изтъкваме острата нужда от предоставянето на учениците и учителите им на една добре оформена, систематизирана и налична на книжния пазар книга – „Нашата вяра“, с автори: Макариополски епископ д-р Николай и архимандрит Серафим Алексиев. Тя е многократно преиздавана и може да се поръча в Синодално издателство или да се намери в българските книжарници и библиотеки. „Нашата вяра“ предлага духовно правилен, достъпен и точен преразказ на библейските истории, както и общо запознаване с основните истини на християнската вяра, Православната църква, живота на православните християни, тайнствата, подвижните и неподвижните празници, йерархията на свещенослужителите, устройството на храма, видовете богослужения и молитви, нуждата от живот в любов към Бога и ближния, със смисъла на човешкото съществуване. Ето защо базисна книга като “Нашата вяра” би била полезна както за учителя, така и за ученика в 5. и 8. клас, както и за всички родители и ученици. Книгата е и част от трилогията „Вяра, надежда, любов“ от същите автори, многократно преиздавана.

Във връзка с гореказаното, уведомихме Министерството на образованието и науката за важността на тази книга за образователната система и имаме тяхното уверение, че ще информират експертите от регионалните управления по образованието относно нейната значимост, с което се надяваме тя да бъде популяризирана с цел подпомагане на обучението по Литература.

Анотация на тази прекрасна книга може да бъде открита на официалния сайт на Българската патриаршия в раздел „Издателство“, подраздел „Книги“: https://bg-patriarshia.bg/bookshop-books.

ЛОВЧАНСКИ МИТРОПОЛИТ

† ГАВРИИЛ

Ръководител на

Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ-БП

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Над 100 сръбски учени и културни дейци подписаха Апел в подкрепа на Украинската православна ЦъркваНад 100 сръбски учени и културни дейци подписаха Апел в подкрепа на Украинската православна Църква

На 26 юни в електронната медия https://kritichno.bg/ бе публикуван материал на Василианна Мерхеб, който запознава читателите с позицията на над 100 сръбски учени и културни дейци в защита на подложената

Есе на тема: Грехопадението и изгубеният рай според книга Битие – Милен ИлиевЕсе на тема: Грехопадението и изгубеният рай според книга Битие – Милен Илиев

Милен Илиев Грехопадението е описано от боговдъхновения автор в трета глава на книга Битие. „Змията беше най–хитра от всички полски зверове, които, Господ Бог създаде. И рече тя на жената:

Петиция за отлагане избора на Сливенски митрополит до възстановяване на каноничния дух и автокефалност в Светия Синод на БПЦ-БППетиция за отлагане избора на Сливенски митрополит до възстановяване на каноничния дух и автокефалност в Светия Синод на БПЦ-БП

Източник и възможност за подписване на петицията – Peticiq.com … До Светия Синод на БПЦ-БП Ваши Високопреосвещенства, съслужението на български епископи с украински разколници в истанбулския квартал Балъклъ е покушение