На 14 февруари Българската православна Църква празнува Успението на св. равноапостолен Кирил Славянобългарски – създател на глаголицата – първата славянската писменост и равноапостолен първопросветител, заедно със своя брат св. Методий, на славянските народи.
Създадена на основата на славянското население от българската група (славяните, които стават част от българската народност), новата писменост е спасена и възприета от българската държава, спомага за дооформянето на българската народност и за появата на първия книжовен славянски писмен език – старобългарският. Наред с високото лично благочестие и нравствен пример, голямата ерудираност и книжовен талант, сред достойнствата на св. Кирил Философ Славянобългарски е и може би най-доброто определение за същността на Философията, разбирана през Средновековието като наука на науките:
«Философия значи да разбере човек Божиите и човешките работи и да се научи на дело да бъде образ и подобие на своя Творец, и колкото е възможно да се приближи до Бога!» (Житие) – определение, което сам св. Кирил осъществява като пример със своя собствен живот.
Обрисувайки значението на делото на св. Кирил и неговия брат св. Методий за българското Възраждане, един от големите изследователи на българската книжовност, Донка Петканова, пише:
«С делото на Кирил и Методий първите български учени се втурваха смело в научни борби. С техния пример възторжените възрожденски учители се бореха за българско училище и народна просвета. Техния празник не забравяха борците в най-трудните условия. С техните ликове под Самарското знаме тръгнаха опъченците, за да си изградят незабравим паметник на Шипка. На един цял народ, пробудил се за нов живот, Кирил и Методий бяха вдъхновители, утешители, бранители, помощници. Те бяха в сърцето и душата на всеки българин, бяха в неговия бит като езика му и народната песен.» (Д. Петканова, Константин – Кирил. Денница на славянския род, С., 1994)
По молитвите на св. равноапостолни Кирил и брат му, св. равноапостолни Методий, Господ да ни помилва и спаси!
…
Свързани публикации: