На 20 януари се празнува паметта на св. патриарх Евтимий Търновски – един от най-величавите български архипастири не само през XIV в., но и въобще в българската история.
Св. Евтимий е духовен син и възпитаник на друг от големите български духовни светилници на четиринадесетото столетие – св. Теодосий Търновски, чиято памет се празнува на 27 ноември. По отношение на влиянието на св. Теодосий върху младия Евтимий Григорий Цамблак пише: „Като прие твърде млад този велик и църковен стълб, с млякото на благочестието и с поученията за борба в мислите той го превърна в мъж съвършен и го предопредели за оръжие на духа». И действително св. Евтимий съчетава в себе си както делото и духа на опитен и облагодатен подвижник – исихаст, така и изключителна начетеност и книжовен талант. Български Църковен глава св. Евтимий става около 1375 г. в смутно и изпълнено с изпитания за Българското царство време. На Българската Църква той завещава както личния си пример на любов към Христа и на благочестие, така скъпоценно книжовно богатство. Плод на неговото перо са жития на св. Иван Рилски, св. Иларион Мъгленски, св. Петка Търновска и св. Филотея. Пише също похвални слова за св. св. Константин и Елена, св. Йоан Поливотски, св. Михаил Воин от Потука, св. великомъченица Неделя и служба за царица Теофана. Запазени до днес са и 4 послания, писани от св. патриарх Евтимий – до Киприан, до митрополит Антим и две послания до св. Никодим Тисмански. Св. Евтимий се занимава още с литургически и преводачески трудове и подема цялостна езиково-правописна реформа. По повод книжовното му дело Григорий Цамблак в Похвалното си слово за светеца пише: „кой народ, сроден с българския по реч, не прие неговите писания, неговите учения, труда и потта на този, който вместо с нозе да разнася евангелската проповед, си служеше с ръка».
Св. Евтимий е основната опора на българската столица по време на нейното завладяване от османските турци. Подвигът на светеца в подкрепа на търновчани Григорий Цамблак предава така: «грижеше се как да запази хората незасегнати от варварското погубване, поучаваше, утешаваше, падналите повдигаше, на препъналите се простираше ръка, легналите изправяше, които щяха да паднат, подкрепяше, борещите се похваляваше и към мъжество ги насърчаваше, а някои пък отсичаше като гнила част, за да не загние цялото тяло, или като прокажена овца изгонваше, за да не предаде болестта на цялото стадо. И така тия втори подвизи и победи на този мъж над Лукавия бяха по-големи, отколкото първите…».
Св. Евтимий е заточен от турците извън Търново в Бачковския манастир, където почива ок. 1402/1405 г. В момента на насилствената раздяла с жителите на българската столица Григорий Цамбалк описва следния епизод: «И когато един от народа се обърна към него и ридаейки извика: „Кому ни предаваш, добри пастирю?“, той отвърна: „На Света Троица ви предавам и сега, и навеки!“.
На 22 октомври 2023 г. мощите на св. Евтимий Търновски бяха пренесени за поклонение от Бачковския манастир в София и бяха положени в митрополитския храм „Св. великомъченица Марина“ в двора на Софийската света митрополия.
…
Молитва към св. Евтимий, Патриарх Търновски
О, преблажени и приснопаметни светителю Евтимие, патриарше Търновски, велики печалниче за българския народ и всегдашен молитвениче за него пред Светата Троица! С какви слова да те възхвалим, великоименити, ние, безсловесните? Какъв венец да ти сплетем, сухоръките да вършим делата Господни? Облагороди нашите сърца, благонравни! Просвети нашия безплоден ум, съзерцателю на Небесната слава! Пустинолюбче и подвижниче Божий, просиял с трудовете на великите църковни отци, изведи душите ни от пустинята на плътоугодието! Послушниче на знаменитите Григорий Синаит и Теодосий Търновски, стори от нас, непокорните, послушни чеда на Църквата. Всеизряден богослове и книжовниче, просвети нашето невежество! Свети патриарше и първосвещениче на Христовата Църква, приеми ни под своя светителски омофор за твои духовни чеда! Изкоренителю на пагубните ереси, утвърди ни в светата Православна вяра! Многострадални и дълготърпеливи владико, насочи стъпките ни към тесния и нагорен път към Царството Божие! Победителю на агаряните, избави ни от злите духовни агаряни – мрачните демони! Ревностен служителю на Светата Троица, повери и нас на Светата Троица – сега и во веки! Добър пастирю, положил душата си за овцете, приеми ни в своето стадо! Избави ни с молитвите си от внезапна смърт, ти, който чрез вяра избегна острието на меча! Безкръвни мъчениче за Христа, отгони от нас духа на малодушието! Безсребрениче и човече Божий, разруши у нас идола на мамона, за да станем синове и дъщери на нашия Небесен Отец. Заточениче и окованиче Иисус Христов, смъкни от нас веригите на нечистите страсти и от деца на робинята-плът ни преобрази в чеда на свободата в Христа Иисуса. Наследниче на Царството Божие, избави ни от ада и от вечните мъки! Амин!
ТРОПАР
глас 4
Просиял с пустиннически подвиг, достойно си се възкачил на престола на първосветителството, откъдето си озарил всички с лъчите на богопознанието и си изпил чашата на безкръвното мъченичество. Сега, предстоейки пред престола на Горния Иерусалим, Евтимие, моли Седящия на Него, нашия Христос Бог, за почитащите честната твоя памет.
КОНДАК
глас 8
Бидейки победител в невидимата духовна бран, приел си венец от десницата на Всевишния, Евтимие, преподобни отче наш, а останал непобедим и в борбата си със злочестивите, удвоил си твоята награда в небесните обители. Затова и те възпяваме: Радвай се, страдалче безкръвен на българската земя!
ВЕЛИЧАНИЕ
Величаем те, светителю отче Евтимие, и почитаме твоята свята памет: а ти се моли за нас на Христа, нашия Бог!
…
Свързани публикации:
Житие и Акатист на св. Евтимий, патриарх Търновски (nasledstvobg.com)