Българите в Православното семейство,Вдъхновения,Главно меню - публикации,Православието и българите 1396 – 1878 г. „Като храбър страдалец той претърпя всичко“ – из приписка за свещеномъченик Симеон Самоковски

„Като храбър страдалец той претърпя всичко“ – из приписка за свещеномъченик Симеон Самоковски

На 21 август светата Православна църква почита паметта на свети свещеномъченик Симеон Самоковски, със светско име Симеон Попович, който през 1737 г. мъченически загубва живота си за Христовата вяра:

Още докато турците воюваха с московците, дойдоха немците на Ниш и превзеха го, и изгониха турците от Ниш и от околните му градове. Тогава владика беше и държеше престола на Самоковската епархия всеосвещеният архиерей господин Симеон. Срещу него се обърнаха в тия люти времена, в мястото, наречено Дупница; турците се устремиха към неговия дом и го оплячкосаха, като не оставиха в него нищо. Владиката извадиха от него и не го заведоха пред съд, но го оковаха с много железни вериги и го вкараха в тъмница; там той прекара 23 дни. После го отведоха в София пред пашата, наречен Куприлиоглу. Той заповяда да го мъчат, за да се отрече от Христа. Като храбър страдалец той претърпя всичко, после го обесиха в двайсет и първия ден на месец август. Всичко това беше в годината 1737. Ох, колко страдаха християните в тия времена, струваше ми се, че така не е било и в Диоклетиановите времена.

Преписка, открита в Лозенския манастир „Възнесение Господне“ (Свети Спас)

Част от мощите на св. Симеон, открити през 1994 г., се съхраняват в Бельовата църква „Рождество Богородично“ край Самоков.

Тропар, гл. 4

Такъв първосвещеник ни трябваше: свят, незлобив и станал по-висок от небесата, великославния Божий архиерей Симеон Самоковски, принесъл себе си в жертва приятна, благоугодна Богу и положил душата си за своите словесни овце. Приеми и нас, почитащите светлата ти памет към богоспасаемо стадо, свещеномъчениче, та по твоите молитви Пастиреначалникът Христос да спаси душите ни.

Кондак, гл. 2

Дойдете, верни, да възхвалим великославния Божий първосвещеник Симеон Самоковски, защото той като замени архиерейската корона с трънен венец, а светителския омофор с вериги, си придоби скъпоценния бисер Христа. На Него сега и се моли за почитащите светлата му памет.

Житие с местата за поклонение: Софийска света митрополия – Свещеномъченик Симеон, митрополит Самоковски (mitropolia-sofia.org)

Свързани публикации:

Житие на св. свещеномъченик Симеон Самоковски († 1737) (nasledstvobg.com)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Житие на св. мъченик Константин Софийски († ок. 1737 г.)Житие на св. мъченик Константин Софийски († ок. 1737 г.)

На 21 май, редом с празника на св. равноапостолни цар Константин и царица Елена, се отбелязва паметта и на светеца, българин по род, св. Константин Софийски: Д-р Константин Рангочев Настоящият

Житие на св. мъченици от манастира „Св. Троица“ в с. Ново село († 1876 г.)(Събор на св. Новоселски мъченици)Житие на св. мъченици от манастира „Св. Троица“ в с. Ново село († 1876 г.)(Събор на св. Новоселски мъченици)

На 9 май Българската православна Църква празнува паметта на св. Новоселски мъченици, загинали на същата дата през 1876 г. в манасира „Св. Троица“ край някогашното село Ново село, днес част

Беседа за св. Николай Велимирович (1881 – 1956) ще се проведе в столичния храм „Св. ап. Андрей Първозваний“Беседа за св. Николай Велимирович (1881 – 1956) ще се проведе в столичния храм „Св. ап. Андрей Първозваний“

Източник: Светци на 20 век. Св. Николай Велимирович | Facebook В столичния храм „Св.ап. Андрей Първозваний“ (ул. „Опълченска 112“) ще се проведе беседа, посветена на св. Николай Велимирович (1881 – 1956)