„Твърде много обикнах българския род и отечество“ – св. Паисий Хилендарски

На 19 юни празнуваме паметта на будителя на българските будители – св. Паисий Хилендарски (1722 – ок. 1773):

„Твърде много обикнах българския род и отечество и много труд употребих да събирам от различни книги и истории, докато събрах и обединих историята на българския род в тая книжчица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество и обичате да знаете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне! …

… Така българите по-рано от всички славянски народи приели православието, по-рано имали свой патриарх и цар и започнали да четат на своя език. Но България се намира сред турците, близо до Цариград, затова българите са така угнетени и поробени от турците, както се вижда. … Някои от русите и немските сърби се подиграват и ругаят българите, че са прости и некнижни в писането. Но тия руси и сърби да благодарят на Бога, задето ги е запазил от агарянското робство и от гръцката архиерейска власт, от която българите страдат. Да бяха малко опитали от това, те биха благодарили много на българите, защото в толкова страдание и насилие държат неизменно своята вяра. …

… Аз, Паисия, йеромонах и проигумен хилендарски, събрах и написах, от руските прости речи преведох на българските и славянски прости речи. Разяждаше ме постепенно ревност и жалост за моя български род, че няма наедно събрана история за преславните деяния от първите времена на нашия род, светци и царе. Така и много пъти сърбите и гърците ни укоряваха, че нямаме своя история. … Прибавих и завърших казаните неща в тая историйца в полза на нашия български род, за слава и похвала на нашия Господ Иисус Христос. Нему подобава всяка слава, чест и поклонение с безначалния му Отец и пресветия, преблагия и животворящ негов Дух, сега и винаги и във вечни векове. Амин.“

Из История славянобългарска (1762 г.)

Тропар на преподобни Паисий Хилендарски

Като защити, обнови на равноапостол Кирил езика и като започна, изпълни на патриарх Евтимий благословението на Пресвета Троица. Защото с твоя труд на българите пак се запроповядва благочестието на разбран за тях език и чрез тебе първо започна промисълът на Света Троица – делото на освобождението на нашия род. Заради това те почитаме, Паисие блажени, и с любов честваме твоята памет.

Свързани публикации:

Св. Паисий Хилендарски – Житие и карта с местата за поклонение:
https://mitropolia-sofia.org/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Слово на св. Серафим Софийски за св. Теофан ЗатворникСлово на св. Серафим Софийски за св. Теофан Затворник

Произнесено на панихидата по повод на петдесетгодишнината от кончината на еп. Теофан (1894-1944) (Из „Проповеди“ на архиеп. Серафим Соболев (със съкращения) – публикация на Отец Владимир Дойчев) … Както ярките

РИМ – Стара Загора представя изложбата „Моят етнографски свят“РИМ – Стара Загора представя изложбата „Моят етнографски свят“

Източник: rimstz.eu … Регионален исторически музей – Стара Загора представя изложбата „Моят етнографски свят“. Събрано и съхранено за поколенията от Румяна Механдова. Изложбата бе открита на 1 март 2023 г. от

Нова книга: „Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца от предучилищна възраст. Пособие за учители”Нова книга: „Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца от предучилищна възраст. Пособие за учители”

Източник: arhangel.bg В книжарница „Благослов” е налична книгата „Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца от предучилищна възраст. Пособие за учители” на издателство „Омофор”, която излезе на книжния пазар