Главно меню - публикации,Събития - календар Националният военноисторически музей представи изложбата „Българската армия. Началото“

Националният военноисторически музей представи изложбата „Българската армия. Началото“

Източник: militarymuseum.bg

В навечерието на 6 май Националният военноисторически музей (НВИМ) представи изложбата „Българската армия. Началото“, посветена на 145-ата годишнина от създаването на Българската армия и на нейния празник.


Във встъпителните думи при откриването директорът на Музея доц. д-р Соня Пенкова подчерта, че тази изложба представя първите ѝ стъпки, които извървява по пътя към създаването на онази по-късна институция, която жъне успехи и победи по бранните полета, която отстоява националното обединение и записва златни страници в българската национална история. Чрез докосването до емблематичните артефакти, съхранявани единствено в НВИМ, като първите знамена, униформи и оръжия, екипът му провокира своята публика към осмисляне на военната история, памет и ценности от гледната точка на стремежа на първите държавни и военни мъже да създадат силна и материално осигурена армия.


В приветствените си думи зам.-министърът на отбраната Теодора Генчовска подчерта ролята на Музея в съхраняване на паметта, а съветникът по сигурност и отбрана Илия Милушев поздрави от името на Президента на Република България НВИМ за важната и родолюбива мисия, която изпълнява.


Събитието уважиха още ген.-лейтенант Любчо Тодоров, съветник на Президента по военната сигурност, ген.-майор Димитър Петров, командир на Военновъздушните сили, бриг. генерал Христо Ганецовски, зам.-командир на Съвместното командване на силите, бриг. генерал Станимир Христов, командир на 2-ра тунджанска механизирана бригада, офицери от строя и резерва, курсанти, ветерани, гости и приятели на Музея.

Посетителите имат възможност да видят знакови артефакти, свидетели на първите стъпки в изграждането на войската. Сред тях са оригиналите на 14 знамена, връчени на първите пехотни дружини, които участват във войните за национално освобождение и обединение. Част от тях са шити за Българското опълчение, а други са спасени от пленничество в края на Първата световна война. Експозиционният разказ се допълва от вещи на първия български княз Александър I – султан (калпак), параден генералски мундир, шпага, изработена лично за него, отличия и др. Първите години от историята на българската войска са илюстрирани и с най-ранните образци хладно и огнестрелно оръжие, военно облекло и аксесоари.


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Българинът св. Киприян Чудотворец, митрополит Киевски, Литовски, Московски и на цяла РусияБългаринът св. Киприян Чудотворец, митрополит Киевски, Литовски, Московски и на цяла Русия

На 16 спетември св. Църква празнува паметта на св. Киприян, митрополит Московски и на цяла Русия; българин по род и книжовник, с чиято плодотворна дейност се свързва ранния период на

„Само епископ Висарион ги укрепваше във вярата“ – за живота и делото на св. Висарион Смоленски„Само епископ Висарион ги укрепваше във вярата“ – за живота и делото на св. Висарион Смоленски

Ст.н.с. д-р Христо Темелски За живота и мъченичеството на епископ Висарион епископ Смоленски черпим сведения от един единствен източник, т. нар. „Исторически бележник, в който се записват важните случаи, станали

Житие на свети преподобни Нектарий Битолски († 1500 г.)Житие на свети преподобни Нектарий Битолски († 1500 г.)

На 5 декември се празнува на паметта на българския светец св. Нектарий Битолски. Преподобни Нектарий се родил в гр. Битоля, Македония, от благочестиви родители българи и бил наречен в св.