На 6 април се празнува Успението на св. равноапостолни Методий Славянобългарски – създател, заедно с брат си Константин-Кирил, на славянската писменост, участник в преводите на първите славянски богослужебни книги, преводач на Стария Завет (без книгата на Макавеите), на Номоканона, автор на Канон за св. Димитър Солунски, изповедник на Православието, слаянобългарски просветител чрез Христовото учение и славянската писменост и защитник на славянското писмо.
Цитатът е от Житието, което пише за своя учител св. Климент Охридски (ТУК). Целият абзац, към който принадлежи цитираната част гласи:
„След това старият враг, завистник на доброто и противник на истината, повдигна против Методия сърцето на моравския неприятел, краля, заедно с всички епископи, които казваха: „Ти учиш в наша област.“ А той отговори: „Ако знаех, че е ваша, бих се отстранил; но тя е на свети Петър. И наистина, ако вие от стръвност и от алчност прекрачвате, въпреки каноните, старите граници и забранявате божието учение [в тези области], пазете се да не би, като искате с костен череп да пробиете желязна планина, да си пръснете мозъка.“ Рекоха му: „Щом говориш остро, зло има да патиш.“ А той отговори: „Казвам истината пред царете и не се срамувам; а вие правете с мене каквото искате. Аз не съм по-добър от ония, които, като са говорили истината, чрез много мъки са се освободили от тоя живот.“
…
Молитва към св св. Кирил и Методий:
О, преславни учители и просветители на славянските народи, свети равноапостолни Кириле и Методие! Към вас, като чеда към своите отци, усърдно прибягваме сега и със съкрушени сърца ви се молим, просветилите ни в Христовата вяра на език разбран, на език роден, на езика на нашите бащи и деди. Простете ни, че бидейки непокорни на вашите свещени завети, не угодихме нито на Бога, нито на ближните си, и така мнозина от нас отпаднаха от християнската вяра, измениха на светото Православие и се предадоха на разпътен живот. И както през време на вашето земно житие не сте отвръщали милостивия си взор и от най-грешните и заблудени люде, така и сега, като имащи велико дръзновение пред Господа, изпросете от Него всичко онова, което е полезно за спасението на душите ни: Заблудените да настави в пътя на истината, отсъпилите от вярата да приведе към евангелската вяра, която изповядва Едната Света, Съборна и Апостолска Църква, богоборците, еретиците и разколниците да смири и покори под благото иго на Христа Спасителя, държавниците да умъдри в страха Господен, църковния клир и причт да възсъедини с Небесната Тържествуваща Църква на Христа, нейния Глава, на Богородица, Ангелите и всички светии. Погледнете с милостиво око върху Божиите раби (имената) и върху всички нас, които предстоим и с умиление се молим и просим от вас целебна помощ и застъпничество. Така по вашите молитви и по молитвите на всички български светии, ние грешните и недостойни Божии раби, се надяваме да славим заедно в бъдещия век Единия в Троица – Отец, Син и Свети Дух – наш Бог и Господ, Творец и Промислител, Чието Царство няма край. Амин.
Молитвата е от Акатист на светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий
Из Житие на св. Методий Славянобългарски: Софийска света митрополия – Св. равноапостолен Методий Славянобългарски (6.IV) – житиеописание и карта (mitropolia-sofia.org)
Житие на св. Методий от св. Климент Охридски с Акатист на св. св. Кирил и Методий: Пространно житие на архиепископ Методий († 885 г.) от св. Климент Охридски (nasledstvobg.com)
…
Свързани публикации: