Главно меню - публикации,Духовно-просветни инициативи,Просветна и социална дейност в БПЦ Във Варна се проведе научно-практически семинар на тема: „Образование и ценности“

Във Варна се проведе научно-практически семинар на тема: „Образование и ценности“

Източник и допълнителен снимков материал: mitropolia-varna.org

С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан на 28 ноември 2022 г. в град Варна беше проведен научно-практически семинар на тема: „Образование и ценности“. Той беше открит в Младежки дом от г-жа Монка Николова, директор на ЦПЛР – ОДК, гр. Варна.

 Семинарът е съвместно организиран от Варненска и Великопреславска света митрополия и Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс, гр. Варна, и се осъществява със съдействието на Община Варна и РУО – Варна. Той е насочен към директори, начални учители, учители-богослови, учители по изобразително изкуство, по философия и история, учители от неделните училища при првославните храмове.

Програмата започна със звучното изпълнение на вокален ансамбъл „Звездни струни“ с ръководител Георги Кючуков и на Калоян Тодоров, възпитаник на Театрално училище „Палечко“.

 Митрополит Йоан приветства всички присъстващи и ги поздрави за усилията, които полагат в нелекото поприще, на което са посветили своя живот. Той заяви:

 „Да вярваш в Бога е небесен дар, който се дава на онези, които го заслужават. Човекът, от своя страна, е призван със своя духовен принос към това като копнеж да търси и намери абсолютното. Този копнеж се възнаграждава от Бога, тъй като се разкрива на онези привилегировани грешници, които показват, че желаят повече със сърцето и по-малко с ума си да достигнат небето и да усетят Божието присъствие. Днес човекът е престанал да говори със себе си и затова е изгубил връзка с Бога, след като Бог е във вас. (Вж. Лука 17:21).

 Условията на живот, които днес са се оформили в нас и около нас, не са благоприятни за духовни извисявания или метафизични преживявания. Баналността и плиткоумието са характерни за нашата духовна разсеяност, носейки със себе си не само духовно безплодие, но и душевно отчаяние и тревога пред неизвестното, което се простира над главите ни. Три основни фактора продължават да допринасят за тази безизходица, като и трите са рожби на нашето време и нахлуват в съвременността. И трите пречат на издигането на душата ни и ни държат вързани като Прометей за Кавказките скали на ежедневието като пречат на духа ни да полети във висините, за да опознае преживяванията на вярата чрез своята сила“ – каза Негово Високопреосвещенство, отбелязвайки, че те са духът на материалното благоденствие, днес човек има всичко; духът на неудържимия либерализъм; и духът на подражанието.

Архиереят допълни, че „всеки човек трябва да избира между смъртта и живота, преходността и безсмъртието. Завръщането към изворите на вековния възпитателен опит на православните народи, към неговата методика и приложение в живота, означава завръщане към самите себе си, към своите основи, означава основаване на своето бъдеще върху историческите ценности и върху непоклатимия фундамент на Православната вяра и Предание.“

 Цялото приветствие на Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан може да видите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/514796090698990.

 Слово произнесе и г-жа Лилия Христова, директор „Образование и младежки дейности“ в Община Варна.

Гост-лектори бяха преподавателите от Православния богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. д-р Магдалена Легкоступ – катедра „Историческо и практическо богословие“, както и доц. д-р Свилен Тутеков и доц. д-р Мариян Стоядинов, преподаватели в катедра „Библейско и систематическо богословие“, съавтори на новите църковни учебници на Светия Синод на Българската православна църква по предмета „Религия – Християнство-Православие“.

В своята лекция „Европейската образователна политика и училищното обучение по религия“ проф. Легкоступ насочи вниманието на присъстващите към изучаването на предмета религия в страните-членки на Европейския съюз, под каква форма той е залегнал в образователната им система, с какъв интензитет се изучава в учебната програма и много други теми, изключително актуални днес. Доц. Стоядинов представи лекцията: „Учебниците по религия – християнство-православие, издание на Българската православна църква – Българска Патриаршия“, в която запозна всички с последователността при създаването на така нужните нови учебници – от идеята за създаването им до тяхното отпечатване – плод на неуморен труд и следване на най-съвременните практики, така че те да отговарят на всички критерии. В лекцията си доц. Тутеков отбеляза належащата нужда от изправянето пред проблемите, които съпътстват обучението на децата и подрастващите, както и важността от това те да бъдат научени ясно да разпознават разликата между добро и зло, полезно и вредно.

Лекции произнесоха още старшите учители хуманитарни и обществени дисциплини на ЦПЛР – ОДК, гр. Варна – г-жа Юлия Христова: „Знанието за християнството, разгледано в контекста на училищното образование“; г-жа Стойка Димова: „Ползи от наличието на кабинет по религия в училище“; г-жа Илка Колева-Димитрова: „Иконописта, като изкуство променящо светоусещането и моралните ценности на съвременното подрастващо поколение“; г-н Владимир Николов: „Работа с деца в риск“; и г-жа Дарина Кючукова: „Използване на Проектно базирано обучение в часовете по религия“. Те споделиха част от своя дългогодишен опит.

 Цялата програма може да проследите на официалната Facebook страница на ЦПЛР – Общински детски комплекс, гр. Варна:

https://www.facebook.com/obshtinskidetskicomplexvarna/videos/2219066841601519 (първа част).

https://www.facebook.com/obshtinskidetskicomplexvarna/videos/505822181487024 (втора част).

Изготви: Георги Великов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Изложбата „Лечебницата в Античността и Средновековието“ удължава престоя сиИзложбата „Лечебницата в Античността и Средновековието“ удължава престоя си

Източник: nambg.com Поради засиления интерес към временната ни изложба „Лечебницата в Античността и Средновековието“ ще продължи своето гостуване до 31.10.2022 г. в Националния антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН. Фокусът

Свети благоверен цар български Тривелий (Теоктист) – хан ТервелСвети благоверен цар български Тривелий (Теоктист) – хан Тервел

На 3 септември Българската православна Църква празнува паметта на свети благоверен цар български Тривелий (Теоктист) – хан Тервел. Свети благоверен цар български Тривелий (Теоктист) – хан Тервел Свети Тривелий Теоктист

В Енорийския център на столичния храм „Покров Богородичен“ ще се провеждат терапевтични срещи за близки на зависимиВ Енорийския център на столичния храм „Покров Богородичен“ ще се провеждат терапевтични срещи за близки на зависими

Източник: dveri.bg Екипът на Клиника за интензивна терапевтична помощ „28 дни, за да си чист“ ще провежда редовни срещи с близки и роднини на хора със зависимости в Енорийския център на