Източник: http://www.plovdivskamitropolia.bg/
На 8 ноември – Събор на св. архангел Михаил и Небесните безплътни сили, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай освети 18-метров кръст в местността „Св. Георги Победоносец“ над село Црънча в Пазарджишка духовна околия.
С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, иконом Василий Кашоров, свещеници от Пазарджишка духовна околия и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.
На водосвета присъстваха: командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, кметът на община Пазарджик г-н Тодор Попов, областният управител на Пазарджишка област г-н Трендафил Величков, кметът на с. Црънча г-н Ангел Руков, кметът на Пещера г-н Йордан Младенов, кметът на Батак г-н Петър Паунов, кметът на Панагюрище г-н Никола Белишки, кметът на Велинград д-р Костадин Коев, кметът на Брацигово г-жа Надежда Казакова, кметът на Септември г-жа Васка Рачева, кметове на населени места, общински съветници и служители, стотици боголюбиви християни от околията.
След освещаването Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към всички с вдъхновено слово, в което говори за значението на кръста в живота на човека и празника на св. Архангел Михаил и ангелското войнство.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
Празникът продължи с художествена програма на колектива на Народно читалище „Просвета-1922“ от с. Црънча.
Идеята за издигането на 18-метровия кръст в местността „Гергьова черква“ в Къркарийския рид на Западните Родопи е на различни поколения местни хора. В благородното дело се включили семейство Любчо и Петя Кокови, които подели инициативата на Набор 1956 от селото. Кметът на община Пазарджик г-н Тодор Попов също участвал с лично дарение. Сред инициаторите е и г-н Георги Янкулов, председател на Фондация „Бъдеще за древна Царина – Бъдеще за Црънча“.
Предание разказва, че на това място има стар параклис на свети Георги, останки от манастир и древнохристиянски църкви. Кръстът е висок 18 метра и е монтиран върху 4-метров фундамент. През нощта ще бъде осветен, а край него са разположени пилони със знамето на България, на Пловдивската митрополия и реплика на знамето на панагюрските въстаници от Четвърти революционен окръг, ушито за Априлското въстание от Райна Княгиня.