Източник и богат снимков материал: mitropolia-varna.org
Официалното представяне на книгата на ставрофорен иконом Дончо Александров „Светлината на живота“ се проведе на 24 октомври, когато Православната църква отдава почит към Божията Майка и нейната чудотворна икона „Всех скорбящих радост“. Изданието привлича със своя богат спектър от теми, свързани с църковния, социалния и обществения живот. Сфери, които са силно повлияни от събитията през последните две години – време на пандемия.
Събитието се проведе в Юнашкия салон във Варна и привлече множество любители и ценители на духовната литература. То започна с молитвата „Отче наш“, песенно изпълнена от Дамския камерен хор при храм „Св. Атанасий“ с диригент Евгения Григорова. Сред присъстващите беше г-н Коста Базитов – заместник-кмет на Община Варна.
Свои мисли, коментари и препоръки към читателя споделиха Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, както и издателят на книгата проф. Иван Гранитски.
Негово Високопреосвещенство се обърна към всички с думите: „Мина немалко време, в което личната среща с вас – духовниците и миряните, до някаква степен, малка или по-голяма, беше ограничена“. Той изтъкна, че „човешката личност в нашата съвременност се изправя пред три огромни гнета. Три предизвикателства, които оказаха изключително влияние върху човека… Това са всички онези предизвикателства на болестта COVID-19 и нейното изживяване, последствията на тази болест, която засегна здравето на човека, разделяйки ни с много скъпи, крайно ценни хора. Голямо множество, сред които и духовници“, заяви митрополит Йоан.
Архиереят отбеляза, че общуването с нашите близки се наруши в известна степен и всеки очерта своя ареал, своята граница на отдалечването си от ближния, на собствената си самота. „Защото търпението на човек се изчерпва в общението с неговия ближен и той не може да понесе това общение. Това е един проблем, който предизвика в човешкото съзнание, в човешката душа гневни мисли, защото, когато човек прекрачи тази мислена граница на собствената ни отделеност, за него вече той се явява като дразнител“, каза Варненският и Великопреславски митрополит.
„Книгата на отец Дончо представлява едно изпълнение на изискване в словото Божие, към което е призован всеки духовник. Светият апостол Павел, както беше наречен от свети Йоан Златоуст – устата на Христос по цялата вселена, ни свидетелства в своето Първо послание до Коринтяните, в 16 глава, следното: „Защото, ако благовествувам, няма за какво да се хваля: обязаност необходима ми се налага, и горко ми, ако не благовествувам! Ако доброволно върша това, имам награда; ако ли недоброволно, изпълнявам само поверена мен служба. А каква ми е наградата? Тая, че, проповядвайки Евангелието, благовествувам за Христа даром, без да се ползувам от своето право в благовестието“ (1 Кор. 16:16) – допълни още Негово Високопреосвещенство, след което поздрави отец Дончо за положените трудове.
Проф. Иван Гранитски заяви, че тази книга, като послание, е много ценна, тъй като, без да бъде назидателна, тя може да събуди съзнанието на редица човеци, засягайки важни теми от всекидневието ни.
Той сподели, че книгата „Светлината на живота“ е „плод на осъзнаването на това, че има нужда от духовна просвета, има нужда свещенослужителите да отговаряме на въпросите, които задават хората и които се стремят да получат някаква информация или познание в различни теми. В този смисъл това четиво е насочено не само към тези от тях, които са в Църквата и които са въцърковени, защото мнозина от тях знаят и имат достатъчно познания по тези въпроси, които споделям. Но има и такива хора, които стоят там, някъде на прага, които имат желание да придобият по-голямо познание и задават такива въпроси от типа: защо съществува богатството и бедността сред хората, след като Бог е справедлив; защо ги има болестите, които ни тормозят и които ни носят много мъка и беда; какво представлява трудът, защо човек е обречен цял живот да се труди и полезен ли е той за човека.
Но същевременно с това и едни съвременни теми, които младият човек и човека в работоспособна възраст също го касае и си задава въпроса за границата на работохолизма, кариеризма. Също така теми, които са интересни за приятелството, християнската гледна точка за него, което е едно от най-големите богатства и което, за съжаление, в днешно време все повече и повече изчезва, и можем да наречем истински приятели малцина“ – отбеляза писателят на книгата.
„Във всяка една тема съм търсил не да осъдим човека, а да го приемем и всяко едно слово да може да достигне до него, и всеки един да види, че има, докато е тук – на земята, възможност и шанс да носи светлината, да живее истинския живот в Христа. Надявам се всички тези слова по някакъв начин да спомогнат, да достигнат до повече хора, които имат наистина интерес, задават своите въпроси, невинаги обаче имат смелостта да застанат категорично пред духовника и да го попитат, да могат да четат, да разсъждават, да мислят, а още по-добре ще е, ако, просвещавайки се, стигнат и до храма, до Църквата и участват активно в живота. В този ред на мисли съм благодарен на всеки един от вас, който ще има тази възможност да разпространява и да спомага хората не да намерят тази книга, а да намерят Христос“, заяви още отец Дончо.
Всички присъстващи имаха възможност лично да поздравят писателя и да поискат автограф в края на събитието.
Запис от представянето на книгата „Светлината на живота“ може да видите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/886119579232438.
Изготви: Георги Великов