През месец септември 2022 г. се състоя тържествено честване 120-годишнината на храм „Рождество Христово“ край град Шипка. Храмът е издигнат с руски средства през 1902 г. върху земя, която дарена от жителите на гр. Шипка. Събитието бе ознаменувано с богослужения, изложба и научна конференция – програмата и повече информация за протичането на събитието можете да откриете ТУК и ТУК. За честванията по повод годишнината е подготвен и сборник, който вече е достъпен на книжния пазар и на няколко пъти е представян пред публика в рамките на настоящата 2022 г. В книгата са включени научни доклади и изследвания, посветени на изграждането и историята на храма. За замисъла на сборника и историята зад изтеклите 120 години разказва д-р Чавдар Ангелов – директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа” – по повод представяне на иданието, което се проведе на 27 септември 2022 г. в Музея на Възпаждането в. гр. Варна:
Със сборника се отбелязват 120 години от освещаването на храма, извършено на 15 септември 1902 г. от старозагорския митрополит Методий Кусев – един от бележитите български духовници и възрожденци. Тържествата продължават три дни и завършват на 18 септември с военен парад. Според вестник „Военни известия“ в бр. 91 от 19 септември 1902 г. той бил наблюдаван от многохилядно население.
Идеята за изграждане на храм, близо до паметните места с най-тежки боеве от войната 1877-1878 г. възниква още в самия край на войната. Земята е дарена от жителите на село Шипка. Одобрен е проектът на арх. Антоний Йосифович Томишко. Съградена и крипта. Подът и стъпалата са от сив калоферски гранит. Иконостасът на храма е по проект на арх. Померанцев и е изработен е от липово дърво от резбари в ателието на Юнг в Санкт Петербург, като след завършването му е изцяло позлатен. Иконите са дело на монаси от манастира „Св. Пантелеймон“ в Атон.
Освещаването на храма съвпада и с тържествата по повод 25-тата годишнина от Освобождението на България.
Цялото интервю на д-р Чавдар Ангелов може да бъде чуто в звуковия файл: bnr.bg