Българите в Православното семейство,Главно меню - публикации,Православието и българите 864 – 1396 г. Представяне на а новата книга на д-р Калин Йорданов „Принцът на Филипопол: непознатият деспот Алексий Слав в светлината на нови извори и открития“

Представяне на а новата книга на д-р Калин Йорданов „Принцът на Филипопол: непознатият деспот Алексий Слав в светлината на нови извори и открития“

Източник: balkanstudies.bg

Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките и Издателство Wunderkammer имат удоволствието да Ви поканят на представянето на новата книга на д-р Калин Йорданов „Принцът на Филипопол: непознатият деспот Алексий Слав в светлината на нови извори и открития“. Събитието ще се проведе на 4 октомври 2022 г. (вторник) от 17.30 ч. в сградата на Института за балканистика с Център по тракология на ул. „Московска“ № 45.

Втората монография на Калин Йорданов хвърля нова светлина върху произхода, родословието, личността и гибелта на известния самостоятелен български владетел деспот Алексий Слав и осветлява непознатите страни от историята на отношенията му с Константинополската латинска империя, Епирската неовизантийска държава и Търновското царство. Книгата разкрива неизвестни досега факти относно генеалогията, родословието и потомството, рицарската инициация и хералдиката на изтъкнатия български благородник от фамилията на Асеневци и васал на латинския император Анри дьо Ено. Монографичният труд на д-р Йорданов хвърля нова светлина върху генезиса, границите и гибелта на неговото обширно автономно териториално княжество, обхващащо земите на Родопите, Филипополската област и Източна Македония.

Един нов, изненадващ и интригуващ поглед към срещата и сблъсъка на българите с латинското рицарство и духовенство, към експанзията на Римската църква на Балканите и отстояването на православието, към проникването и влиянието на западноевропейските феодални традиции, рицарската символика и куртоазната култура в средите на балкано-византийските елити и към мимолетния досег на готическата естетика и културна мода до света на българина от XIII в.

Историята на една средновековна балканска „игра на тронове“ в опит за идентифициране на паралелна българска държава и нейната владетелска династия, за разплитане на няколко знакови политически убийства, извършени преди 800 години, за разкриване на родов герб и за разгадаване на енигмата на най-емблематичния средновековен български ктиторски портрет. Разказ за суровата красота на един забравен, но очарователен свят през призмата на нови и любопитни исторически извори, вълнуващи археологически открития и предизвикателни историографски хипотези.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Преп. Димитра Киевска (Българска) – пътят на едно жертвено служение от Силистра до КиевПреп. Димитра Киевска (Българска) – пътят на едно жертвено служение от Силистра до Киев

На 26 октомври, заедно с паметта на св. Димитър Солунски Чудотворец, се празнува и паметта на българската светица преп. Димитра Киевска и Силистренска (Доростолска) († 9 (22) март 1878). Преп. Димитра Киевска (Българска) – пътят

Радвай се, Борисе – Михаиле, просветителю на българския народ!Радвай се, Борисе – Михаиле, просветителю на българския народ!

На 2 май празнуваме паметта на св. равноапостолни княз Борис – Михаил (852-889, † 907), покръстител на българския народ в Православната вяра. Благодарение на основите, които полага св. княз Борис