Българите в Православното семейство,Главно меню - публикации,Православието и българите 1396 – 1878 г. Фотодокументална изложба в Бургас под надслов „Да видят всички по света, че българский народ живее!…“

Фотодокументална изложба в Бургас под надслов „Да видят всички по света, че българский народ живее!…“

Източник: nlmuseum.bg

 На 13 септември 2022 г., от 18:00 ч., Националният литературен музей открива в Център за съвременно изкуство и библиотека – Бургас фотодокументалната изложба „Да видят всички по света, че българский народ живее!…“. Изложбата включва в обзора си първите преводи на Св. Писание на старобългарски и достига до своя тематичен акцент – издаването на „Славейковата Библия“.


      С богат подбор от експонати, част от които се показват за първи път, изложбата пресъздава динамичните възрожденски времена, когато общобългарският стремеж към просвета, благоденствие и свобода се изразява във всенародното усилие за отваряне към света, за духовно обогатяване и въздигане на човека.


      Експозиционните сюжети, представени в 18 пана, включват най-значимите периоди от развитието на българската културна история: създаването на глаголическа азбука от светите братя Кирил и Методий; преводите на Светото Писание на старобългарски език, поставило у нас началото на книжовност с общоевропейска и общочовешка значимост; появата на графичната система на кирилицата, възникнала в Преславската книжовна школа и изместила глаголицата към края на Х и началото на ХІ век, с която днес си служат милиони хора по света (от 1 януари 2007 г. кирилицата стана третата официална азбука на Европейския съюз след латиницата и гръцката азбука); съхраняването на българската книжовност през вековете на чуждо владичество – официална османска власт и гръцко духовно влияние; първите емблематични фигури на Българското възраждане, повели народа в борбата за новобългарска просвета и духовна и политическа независимост…


      Значително място в изложбата е посветено на видния ни възрожденец и книжовник Петко Рачов Славейков. Поет и писател, преводач и даровит публицист, автор на над 60 книги, борец за национална църква, участник в борбите за първа българска конституция, министър, издател, вестникар… Една истинска ренесансова, енциклопедична личност.


Тематичен акцент на изложбата е издаването на „Славейковата Библия“. Обединил Стария и Новия завет, този цялостен превод на Библията на модерен български език излиза през 1871 г. под ръководството на Петко Славейков след дългогодишен съвместен труд с американските мисионери д-р Алберт Лонг, д-р Илайъс Ригс и просветния деец Христодул Костович Сичан-Николов. Именно това ключово събитие довежда до окончателното налагане на източния български говор като основа на книжовния български език и има огромно значение за оформянето на националната ни лексика, етнос и култура.


      Наситена с богата фактология, документалната експозиция дава възможност да научим и нещо повече за продължителите на Славейковото дело, за сътвореното от неговите близки – духовни аристократи, чийто родов герб е поезията.


     Изложбата е реализирана с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Нейн автор е Румяна Пашалийска, графично оформление – Ивелина Велинова, превод на английски – Любомир Гиздов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Пространно Житие и Акатист на св. Георги Софийски Стари (1407 – 26 март 1437)Пространно Житие и Акатист на св. Георги Софийски Стари (1407 – 26 март 1437)

На 26 март Св. Църква празнува паметта на св. Георги Стари Софийски. За неговия подвиг от първата половина на вече далечния XV в. ни разказва съставено от неизвестен автор житие.

Храм „Свети Атанасий“ във Варна подема отново седмичните си беседиХрам „Свети Атанасий“ във Варна подема отново седмичните си беседи

Изтночник: dobrotoliubie.com От 7 октомври започват отново да се провеждат традиционните беседи в църквата „Свети Атанасий“ в гр. Варна. Началото е от 18:00 ч. с водещ ставрофорен иконом Дончо Александров,