Българите в Православното семейство,Главно меню - публикации,Православието и българите 864 – 1396 г. РИМ – Кюстендил представя изложбата: „Средновековни графити от църквата Св. Георги”

РИМ – Кюстендил представя изложбата: „Средновековни графити от църквата Св. Георги”

Източник: http://www.kyustendilmuseum.primasoft.bg/

Открита е на нова мобилна изложба на РИМ – Кюстендил „Средновековни графити от църквата Св. Георги”.

Изложбата представя едно слабо познато културно-историческо богатство, каквито са графитите по живописта на храма. По стенописите от втория живописен слой от края на XI в., разположени по стълбовете в наоса, са открити над 220 такива. Графитите са датирани от XII – XIII в. Те са оставяни както от местното население на тогавашния Велбъжд така и от пътешественици, посетили храма през Средновековието.

Срещат се изображения на конници, хора, животни, кръстове, слънчеви и схематични изображения, знаци, кораби, средновековни оръжия и мн. др. Тези графити са своеобразно огледало за живота, бита и вярванията на хората през Средните векове в земите на Велбъжд (дн. Кюстендил).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Житие на св. Филотея Търновска (XII в.) от св. патриарх ЕвтимийЖитие на св. Филотея Търновска (XII в.) от св. патриарх Евтимий

На 7 декември се празнува паметта на св. Филотия Търновска – закрилница на българите и на средновековната българска престолнина Търново. Житие на св. Филотея Търновска от св. патриарх Евтимий Родина

Житие на св. преподобномъченик Лука Одрински († 1802)Житие на св. преподобномъченик Лука Одрински († 1802)

На 23 март почитаме паметта на св. преподобномъченик Лука Одрински – още едно славно българско име в православната история и св. Предание. Преподобномъченик Лука се родил в Одрин от благочестиви

Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“се провежда в НДКМеждународен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“се провежда в НДК

Източник: mitropolia-sofia.org Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“ започна в Националния дворец на културата в София на 7 ноември. Високият форум се провежда по